Textové popisy obrázkov

Existuje dosť programov pre vytváranie obrázkov, ale problém nastáva, keď má byť obrázok použitý v TeXu. Program musí byť schopný použiť tie isté písma (skoro výlučne to budú Postscriptové Type1 písma), čím sa ich počet zredukuje. Ak písma nebudú v obrázku vložené, musí zvládať prácu s prekódovaním textu - a to už zvláda naozaj iba pár programov (Xfig, Gnuplot). A priamo vkladať zložité matematické symboly nedokáže žiadny grafický program. Tie najlepšie si k tomu radšej zavolajú TeX, a do obrázku vložia to výstup z TeXu (Dvipsu, pdfTeXu, ...) (viď Metapost). Ale čo ak si nakoniec zmyslíme, že použijeme iné písmo? Pri takej eventualite je najlepšie nechať obrázky bez textu, a ten vkladať až v TeXovom dokumente. Zaujímať nás môžu tieto balíky.

overpic -- TeX katalóg online
základné príkazy
-- cez externe vložené obrázky sa v určených súradniciach umiestňujú popisy. Vnútorne využíva LaTeXové prostredie picture a na vloženie obrázku si volá balík graphicx. Vyžaduje aj balík epic (kvôli mriežke cez obrázok). Voľby ktorým nerozumie, predáva ďalej balíku graphics.
psfrag -- TeX katalóg online
prepisovanie popisov v eps obrázkov, počas generovania ps dokumentu - nepoužiteľné pre pdfTeX
figfrag -- TeX katalóg online
??


 

Obtekanie obrázku

V prípade úzkych obrázkov nevyzerá pekne, keď stoja samostatne. Bežne sa takýto problém rieši obtekaním obrázku textom. V TeXu je principiálne nemožné nastaviť absolútnu polohu obrázku voči stránke a nechať ho obtekať textom. Namiesto toho sa to rieši skusmo - umiestnením obrázku relatívne voči textu. Na obtekanie v LaTeXu sa najčastejšie používajú tieto balíky makier:
wrapfig -- TeX katalóg online
základné príkazy
Posledná verzia: 3.6 2003\01\31
Definuje dve prostredia pre obtekanie obrázkov a tabuliek. Spolupracuje aj s príkazom \caption. Pri obtekaní sa dá nastaviť plávajúca poloha objektu, alebo umiestnenie "natvrdo" v danom mieste (treba však trafiť zlom riadku). Nekomunikuje so štandardným LaTeXovým mechanizmom plávajúcich objektov (môže dôjsť k nechcenému prehodeniu poradia obrázkov). Iteračným spôsobom sa dá dosiahnuť aj obtekanie vo viacstĺpcovej sadzbe.
Obmedzenia: v jednom odstavci môže byť len jeden obrázok, ostatné sú donútené "odplávať" ďalej (ale jeden obrázok môže byť obtekaný viacerými odstavcami); obtekanie musí skončiť pred ukončením strany. Nemá rád, keď ho musia obtekať nadpisy a zoznamy (ale zvládne to).
Dokumentácia je na konci štýlového súboru. Fungujúci priklad si môžete stiahnuť z adresy: http://www.volny.cz/oldfrog/tex/wrapfig-sample.tgz
floatflt -- TeX katalóg online
Posledná verzia: 1.31.a 1998\06\05
Podobná funkčnosť ako pri wrapfig. Balík vznikol prepracovaním balíku floatfig, ktorý vznikol na základe ešte staršieho LaTeX2.09 balíku picinpar. Na rozdiel od balíku wrapfig neumožňuje zadaj polohu "natvrdo". Menšie možnosti konfigurácie ako má wrapfig, a horšie ošetrenie niektorých problémov.
Obmedzenia tie isté, ale so zoznamami si nevie dať rady, a problémy má aj footnote.
insbox -- TeX katalóg online
základné príkazy
Posledná verzia: 2.2 1998
Plainové makro, ktoré zavádza niekoľko príkazov pre vloženie obrázku do odstavca.
picins -- TeX katalóg online
základné príkazy
Posledná verzia: 3.0 1992\09
Pomerne starý balík, ale ako jediný dokáže existovať s výpočtovými prostrediami (list). Dokumentácia je iba v nemčine, ale obsahuje aj krátky súhrn v angličtine.
Jedna staršia správa z konferencie cstex dáva podrobnejší prehľad:
grafika_obtekanie.htm